По всем вопросам обращаться
sales@nbc.ua
(044) 233-46-69

Як продати земельний пай в Україні

Зняття мораторію на продаж сільськогосподарських земель дозволить залучити в галузь великі гроші: сільгоспвиробники зможуть віддавати належну їм землю в заставу під банківські кредити.

Мораторій на продаж сільгоспземлі повинен бути знятий: за словами глави Адміністрації президента України Бориса Ложкіна, вже з 1 січня 2016 року має з'явитися ринок землі. Про наміри щодо зняття мораторію на продаж сільгоспземлі в ефірі радіостанції Голос Столиці розповів керівник експертно-аналітичної групи з проблем ринку землі Ради підприємців при Кабінеті міністрів України Віктор Кобилянський.

 Чому в Україні не врегульовано питання щодо ринку сільгоспземлі? - Питання мораторію на сільськогосподарські землі - це питання політичне. Я нагадаю, мораторій був введений ще з 1 січня 2002 року, зі вступом в силу Земельного кодексу, як тимчасовий захід. Планувалося, що він проіснує до 2005 року. Але потім його багато разів продовжували і посилювали. В першу чергу, робили це з огляду на громадську думку. І тоді, і зараз населення було проти продажу сільськогосподарських земель. Політики просто не вирішувалися втрачати голоси своїх виборців і не ставили це питання. Але, нарешті, влада зрозуміла, що відтягувати далі просто не можна. Хоча, скажу відверто, у мене є певна підозра, що ця заява була зроблена спеціально для того, щоб оцінити, яка буде реакція суспільства, політичних партій, і в першу чергу тих, хто пов'язаний із сільськогосподарською землею. А вже після того, як буде оцінена ця реакція, будуть прийматися реальні рішення. Голова Госгеокадастра Мартин Андрій Геннадійович заявив, що землю скуплять блискавично, а соціальні наслідки будуть вкрай негативними. Про які наслідки він говорить, і наскільки ви поділяєте його думку? - Кілька років тому говорили, що у нас немає підготовленої законодавчої бази для того, щоб запускати ринок землі, коли ціни на землю були дуже високими. Зараз кажуть, що у селян просто заберуть землю за безцінь, і це найважливіше соціальний наслідок.

Як на мене, подібна думка про наших селян - це просто неповага до них, приниження їх інтелектуальних здібностей, що вони відразу будуть віддавати землю. Я переконаний, що масової скупки земель не відбудеться. Перша причина: ми можемо згадати ситуацію, коли мораторію не було, і у нас можна було вільно торгувати земельними паями. За цей період, коли паї були на руках, бували випадки, коли за пай платили 200 гривень, а були випадки, коли платили дві тисячі доларів. Але важливіше інше - до введення обмежень по всій Україні було відчужено менше 1% земельних паїв.

Виникає питання, чому ж зараз все масово продаватимуть, тим більше, коли ціни на землю невисокі? Друге, чому не буде масового скуповування: - тому що реально на це немає вільних грошей. Я хочу підкреслити, що зараз дуже часто лякають якимись іноземними латифундистами. Я так розумію, Верховна Рада не планує скасовувати обмеження на придбання землі у власність іноземцями, особами без громадянства та іноземними юридичними особами. Тобто ринок буде тільки для українців. Також сьогодні у фізичних осіб немає грошей, а у юридичних осіб повинні враховуватися певні податкові наслідки. У податковому обліку земельну ділянку не є об'єктом основних засобів, це означає, що покупка землі може бути тільки за рахунок прибутку.

 Грубо кажучи, для того щоб купити землю на мільйон, треба ще зверху заплатити додатково прибуток державі. Тобто це не дуже вигідно, особливо невигідно тим, хто зараз орендує землю. Такий ринок купівлі-продажу земель, буде розвиватися поступово. Головна причина, для чого планується вводити ринок землі - це міцний поштовх для економіки. Дозвіл купівлі-продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, в першу чергу, означатиме, що ці землі можуть стати об'єктом іпотеки, тобто банки зможуть кредитувати сільгоспвиробників під заставу землі. На ринок увіллються величезні суми, яких зараз сільгоспвиробники не мають.