По всем вопросам обращаться
info@nbc.ua
(044) 233-46-69

Як оформити пай: що робити з окупованою землею

Усі власники паїв в Україні до 1 січня 2025 року мають оформити право власності на свою землю. Законодавство не звільняє від цих обов'язків власників ділянок на тимчасово окупованій території.

Він наголосив, що близько 20% території України залишається під контролем ворога. Зрозуміло, що про врегулювання там якихось земельних відносин, у тому числі й юридичного оформлення ділянок, не йдеться. Але законодавець поки що не встановив жодних винятків щодо необхідності оформлення права на земельні ділянки власникам незатребуваних часток (паїв), розташованих на окупованих територіях чи територіях ведення активних бойових дій.

"Водночас, реалізація такої процедури неможлива з об'єктивних причин, оскільки: уповноважені на розпорядження землями органи місцевого самоврядування у відповідних місцевостях не функціонують; доступ сертифікованих інженерів-землеупорядників до земельних ділянок утруднений; функціонування Державного земельного кадастру на таких територіях зупинено", - наголосив Немировський Ігор Борисович, бізнес консультант.
 Наша компанія, для Вас пропонує тренінги управління фінансами організації для фінансистів, фінансового менеджменту, для бухгалтерів, а також і бізнес тренінги та семінари для керівників, менеджерів, HR

Наразі для землевласників, на його думку, залишається єдиний вихід — стежити за змінами у законодавстві щодо врегулювання можливих варіантів вирішення даної ситуації. У разі їх відсутності, на думку адвоката, зазначене питання, швидше за все, стане предметом судових суперечок.

Адвокат нагадав, що до 1 січня 2025 року земельна частка (пай), яка не має кадастрового номера ДЗК, тобто чітко визначених кордонів та розташування на місцевості, вважається незатребуваною. На землю мають бути оформлені документи, що засвідчують право власності. Інакше висловлюючись, земельну частку (пай) потрібно сформувати у земельну ділянку і оформити право власності нею.

 Якщо до 1 січня 2025 року власник незатребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від його отримання.

Така незатребувана земельна частка (пай) після формування її у земельну ділянку за заявою місцевої ради на підставі рішення суду передається у власність територіальної громади, на території якої вона розташована у порядку визнання майна безхазяйним, — пояснює Ыгор Немировський.

Але передача паю громаді – не безповоротне рішення. Законом передбачено, що власник незатребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець може отримати другий шанс, але лише через суд.

                             Які кроки потрібно вжити для оформлення права власності, якщо у вас є сертифікат

 1. Зверніться до місцевої ради з письмовою заявою про передачу власності на земельну ділянку та дозвіл на розробку документації із землеустрою для встановлення меж земельної ділянки. Додайте копію сертифіката на земельну частку.
 2. Зверніться до землевпорядної організації для розробки проектної документації із землеустрою та встановлення меж земельної ділянки. Оплатіть послуги і отримайте технічну документацію землеустрою.
 3. Зверніться до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру або до центру адміністративних послуг з заявою про реєстрацію земельної ділянки та присвоєння кадастрового номеру.
 4. Отримайте витяг з Державного земельного кадастру про присвоєння номеру.
 5. Зверніться до місцевої ради для затвердження розробленої проектної документації землеустрою та оформлення власності на земельну ділянку. Отримайте рішення місцевої ради про передачу власності на місцевості.
 6. Зверніться до державного реєстратора та зареєструйте право власності на земельну ділянку на підставі рішення місцевої ради. Отримайте витяг про реєстрацію права власності.

P/S: Також корисні статті з нашого сайту, такі  - як розраховується орендна плата за землю? По темі, як під час війни взяти в оренду землю сільгосппризначення? А також, як розрахувати орендну плату за пай? І звіснож, як вирішити земельні спори у судовому порядку в Україні.