По всем вопросам обращаться
info@nbc.ua
(044) 233-46-69

Які документи необхідні для будівництва магазину?

Щоб збудувати магазин, звести якусь споруду на певній ділянці, обов'язково потрібні дозвільні документи. Перелік може змінюватись в залежності від різновиду будівлі, призначення, поверховості, інших факторів.
Перед тим, як видати схвалення, спеціальна комісія проводить експертизу проекту. Одним словом, отримати відповідний дозвіл на проведення будівельних робіт – дуже клопіткий процес, який може зайняти чимало часу. І, якщо ви вирішили побудувати магазин, необхідно бути готовим до того, що потрібно зібрати безліч різноманітних паперів, а також узгодити їх у відповідних інстанціях та органах. Крім того, до нормативних актів постійно вносяться зміни та поправки, що здатне перетворити отримання дозвільної документації на справжній «квест», на проходження якого знадобляться довгі місяці. Перш ніж взятися за справу, радимо заручитися підтримкою та проконсультуватися у фахівців, щоб уникнути проблем у майбутньому.

Складність будівель
Документи, які необхідні для будівництва, визначаються таким показником, як клас відповідальності майбутньої будівлі. Дозволення на будівельні роботи поділяються на два типи.

 1. Повідомлення про початок будівництва. Потрібно, якщо будівля належить до категорії СС1. Сюди відносяться будинки житлового, дачного, садового типу, всілякі господарські будівлі, склади, магазини. Забудовник готує спеціальне повідомлення про те, що розпочинає будівельні роботи та неодмінно проводить його реєстрацію в ДАСІ.
 2. Дозвіл на будівництво. Видається для будівництва будівель, що належать до класу СС2 і СС3. Сюди відносяться багатоквартирні будинки, великі торгові центри, промислові споруди тощо.

Коли не потрібно оформляти дозвіл?
Схвалення на будівництво не потрібне:
 - під час проведення ремонту, що не стосується несучих стін;
 - під час зведення тимчасової будівлі без фундаменту;
 - коли провадяться роботи з ліквідації аварійних наслідків.

Особливості процедури
Перед тим, як заповнити, подати повідомлення про те, що ви плануєте розпочати будівництво. Необхідно обов'язково визначити, якого типу будівлі належить об'єкт. Це дуже важливо, тому що для різних об'єктів процедура оформлення відрізняється. Так, якщо площа об'єкта до 500 квадратів, необхідно:
 - розробити топографічну зйомку та ескіз намірів будівництва;
 - Отримати будівельний паспорт;
 - Зареєструвати повідомлення про початок будівництва.

У разі, якщо площа перевищує 500 квадратів, також необхідно розробити передпроектну пропозицію, отримати містобудівні умови та обмеження, розробити проект архітектора та отримати документи про авторський та технічний нагляд. І тільки після цього займатися реєстрацією повідомлення про те, що починається будівництво.

Варто зазначити, що магазини відносяться до категорії нежитлових будівель СС1 класу. Тому при оформленні слід дотримуватись процедури, передбаченої для будинків площею понад 500 кв. м.

Збір документів
Який пакет документів потрібно зібрати? Щоб звести будь-який об'єкт, у тому числі магазин, необхідно подбати про те, щоб у наявності була вся необхідна для цього документація. Які папери будуть потрібні, визначається складністю об'єкта, його призначенням і, звичайно, класом відповідальності. У перелік основних входять:
- папери права власності на ділянку;
- паспорт, ідентифікаційний код фізособи або установчі документи юридичної особи.

Інші папери визначаються в індивідуальному порядку. Так, якщо має бути споруда, реконструкція приватного будинку, хозпостройки, гаража, необхідно:
 - оформити будпаспорт;
 - розробити будівельний проект;
 - подати декларацію на реєстрацію повідомлення про будівництво.

Якщо йдеться про об'єкти, що належать до класу СС1, насамперед готується, затверджується проект. Після цього необхідно отримати містобудівні умови, обмеження (його видає управління архітектури). Далі подається повідомлення про початок підготовки до будівництва та його старт. Тільки після того, як єдиний реєстр його зареєструє, можна приступати до будівництва.

Для об'єктів СС2, СС3 (сюди відносяться багатоповерхові будинки від 4 поверхів, адміністративні будівлі, торгові центри та інші подібні об'єкти) потрібні такі документи:
 - складений проект, його експертиза (проводиться обов'язково), наступне затвердження;
 - Отримані містобудівні умови та обмеження;
 - Повідомлення про початок підготовки до будівництва;
 - спеціальний дозвіл на бланку державного зразка, виданий ДАБКом.

За такою ж процедурою проводиться переведення приміщення із категорії житлового до категорії нежитлового. Наприклад, якщо є необхідність переробити квартиру під магазин.

Навіщо потрібно?
Документація на початок будівельних робіт до того, як вони будуть організовані, потрібна з кількох причин. По-перше, за самовільного будівництва об'єкта законодавством України передбачено штрафи, а в деяких ситуаціях – примусове знесення будівлі за рішенням суду.

По-друге, щоби підключити комунікації, потрібні дозвільні бланки на будівництво. Якщо їх немає, власник отримає відмову в підключенні комунікацій.

Чим загрожує відсутність?
Якщо власник розпочинає будівництво магазину, але при цьому він не отримав необхідні дозвільні свідоцтва, не оформив декларацію, це може спричинити негативні наслідки. Об'єкт вважається незаконним, на нього неможливо оформити право власності. Будь-якої миті будівельні роботи можуть бути зупинені, а споруда (незалежно від стадії завершення) – знесена. Апогеєм може стати накладення адміністративної відповідальності.

Висновок
Законодавством України чітко встановлено норми та переліки документів, які необхідно зібрати, надати до відповідних органів перед початком будівництва магазину. Якщо зайнятися будівництвом без наявності дозвільних паперів, можуть бути досить серйозні наслідки, аж до знесення будівлі.

Перед тим як отримати дозвіл, необхідно точно кваліфікувати майбутню будівлю та визначити, до якого класу вона належить. Для СС1 Необхідно підготувати повідомлення про те, що розпочинаються будівельні роботи, а для будівель категорій СС2 та СС3 – отримати спеціальний дозвіл на зведення об'єкта.

P/S:  Токож корисні статті  - Скільки коштує побудувати магазин, та такі як :
*** Ключові зміни в земельних відносинах під час воєнного стану, вступили в силу
Які вступили Зміни до земельного законодавства під час воєнного стану та питання контролю?
Новий Закон про регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану в Україні, уже працює.

*** Більш дтально, про всі закони, та може допомогти Вам, Дмитро Павленко, директор БТІ