По всем вопросам обращаться
info@nbc.ua
(044) 233-46-69

Бізнес-ідей у торгівлі

Минулого року загальний обсяг роздрібного продажу у світі становив близько 23 трильйонів доларів. Аналітична компанія eMarketer вважає, що у 2021 році і надалі обсяг ринку ретейлу показуватиме щорічне зростання у 5,1%. Це демонструє перспективність галузі продажу, яка досі не перенасичена та готова приймати нових гравців: невеликі магазини, шоуруми, інтернет-магазини тощо.

Як пандемія змінила звички покупців
Введення локдауну у більшості країн світу серйозно змінило модель покупок продуктів та інших товарів. Це змусило представників ретейлу оперативно змінюватись, щоб зберегти доходи та робочі місця.

Головною зміною став розвиток доставки покупок додому: протягом кількох місяців покупці були обмежені у можливостях відвідувати офлайн-магазини, тому ретейлу довелося запропонувати споживачам альтернативу походу до магазину. Деякі компанії, у тому числі "П'ятірочка", "Перекресток" та "Магніт", стали розвивати власні служби доставки покупок. Інші скористалися пропозицією агрегаторів. Наприклад, Globus і METRO віддали перевагу частині логістичних функцій на аутсорс.

Найактивніше став розвиватися екологічний тренд. Дедалі більше представників ретейлу стали підтримувати «зелені» ініціативи: відмова від пластикової одноразової упаковки, кількох шарів пакувальної плівки, безкоштовних поліетиленових пакетів.

Змінилися переваги у форматах магазинів. Якщо раніше популярністю користуватися гіпермаркетами, то тепер споживачі вважають за краще купувати продукти в магазинах біля будинку по дорозі з роботи або спустившись на 10 хвилин за найнеобхіднішим. Це змусило ретейлерів орендувати більше приміщень у житлових будинках (у зв'язку з цим їм довелося вирішувати проблему скарг мешканців, яким не подобається, коли на впорядковану територію біля будинку постійно заїжджають величезні фури з товарами, а ближче до ночі біля входу до магазину шумлять покупці алкогольної продукції. ).

І все ж незважаючи на цифровізацію торгівлі 87% опитаних компанією Score споживачів заявили, що продовжать відвідувати фізичні магазини. Для споживачів сам похід у магазин перетворився на якийсь ритуал (люди зазначають, що мають майже медитативний ефект, перебираючи на полицях магазину різні види одного товару, порівнюючи склади, чіпаючи фактурні упаковки), і відмовитися від нього вони готові лише в крайніх випадках.

Топ-ідей бізнесу в торгівлі на цей рік
Ретейл за останні кілька років суттєво змінився. Активний розвиток технологій та зміна навичок покупців змусили галузь впроваджувати нові рішення та принципи при відкритті та модернізації магазинів. Тепер уже нікого не дивує, що товари можна замовити через програму або сайт, а при покупках необов'язково чекати на касира і можна пройти через каси самообслуговування. Але прогрес пішов далі.

Можна виділити 16 найбільш актуальних бізнес-ідей у торгівлі, які варто використовувати при відкритті власних магазинів або пропонувати ретейлерам їхнє впровадження.

Доставка товарів
Організація доставки замовлень, зроблених через інтернет, є досі важливою бізнес-ідеєю. Під час пандемії споживачі оцінили, як зручно отримувати товари додому, не витрачаючи час на відвідування магазину, очікування своєї черги до каси та дороги. Постійний попит на кур'єрів лише підтверджує, що ринок доставки досі не насичений. Нестача кур'єрів та недосконалість логістики добре помітні вечорами у будні, коли служби доставки змушені підвищувати тарифи, і навіть так покупцям доводиться довго чекати на кур'єра зі своїм товаром.

Даркстори
Розвиток доставки змусило ретейлерів змінити систему розташування складів та магазинів. Слідом за ресторанами з дарк-кітчен ретейлери стали використовувати даркстори - магазини без покупців, насправді, склади, розташовані в житлових кварталах. Вони представлений досить великий асортимент самих ходових товарів, які найчастіше замовляють покупці. Співробітник даркстора отримує онлайн-замовлення на покупки, збирає їх в один пакет, проходячи повз полиці зі звичайною магазинною викладкою, і лише після того, як замовлення повністю зібрано, з картки замовника списується сума чека. Зібране замовлення співробітник даркстора передає кур'єру доставки.

  *** ЦІКАВО! Формат дарксторів реалізує, наприклад, "СмакВілл". Даркостори забезпечують для ретейлера високу швидкість поставки (привезти замовлення з найближчого складу-магазину в тому ж спальному районі, де живе замовник, набагато швидше, ніж з основного складу ретейлера) і можливість оперативно поповнювати асортимент товарів, що закінчуються.

Вдалою бізнес-ідеєю для підприємців стане надання приміщень, які великі ретейлери зможуть використовувати для створення дарксторів. Важливо підбирати площу всередині житлових комплексів та спальних кварталів із можливістю під'їзду вантажного транспорту з товаром.

Отримання товарів дорогою додому
Транспортні компанії запропонували пасажирам можливість забирати покупки з магазинів на шляху додому. До подачі автомобіля клієнт може зробити замовлення на сайті магазину або ресторану, і водій завезе клієнта до місця замовлення, де той зможе за лічені хвилини забрати вже підготовлений для нього пакет із покупками.

  *** ЦІКАВО! Компанія Uber запропонувала клієнтам функцію Pickup and Go. Замовлення можна зробити навіть тоді, коли магазин чи ресторан буде закрито. У цьому випадку збирання пакету з продуктами або приготування їжі проводитиметься у пріоритетному порядку. Pickup and Go діє поки що тільки в деяких містах США.

Українські підприємці можуть зайнятися розробками додатків та програмного забезпечення для служб таксі, які дозволять забирати замовлення з магазинів та ресторанів під час поїздки.

Шафки для доставки продуктів
Доставка товарів з магазину може здійснюватися у різний спосіб. Споживачі іноді скаржаться, що їм складно чи незручно чекати кур'єра у певний час. Виробники вирішують цю проблему за допомогою шафок або вендінгових апаратів.

  *** ЦІКАВО! Американський ретейлер Bell and Howell за допомогою компанії Lowes Foods налагодив у Північній та Південній Кароліні доставку продуктів з магазинів до вендінгових шафок, які встановлюються в офісних будівлях. Протягом робочого дня співробітники офісного центру можуть зробити замовлення товарів, а ввечері, йдучи додому, забрати їх із спеціального апарату у холі. Деякі американські стартапи готові використати цей досвід для житлових комплексів.

В Україні така модель доставки поки що не застосовується. Варто дочекатися результатів роботи західних проектів, щоб оцінити доцільність та зручність використання вендінгових шаф.

Сучасні технології
Для маленьких магазинів та нових інтернет-магазинів впровадження новітніх технологій стало інструментом виживання та успішною конкуренцією з мережами.
Застосування сучасних напрацювань дозволяє залучити до магазинів особливу категорію покупців — тих, кому важливо випробувати інновації одними з перших.

Розумні ваги
Вирішити проблему підміни цінників при зважуванні фруктів, овочів, цукерок, морожених креветок та інших товарів, що продаються на вагу, покликані розумні ваги. Пристрій за допомогою камери та нейромереж визначає, який продукт опинився на терезах. Покупцеві залишиться лише наклеїти наклейку з ціною на пакет.

   *** ЦІКАВО! Розумні ваги стали впроваджувати у магазинах мережі "Магніт". Вони дають змогу прискорити обслуговування покупців, а також скоротити випадки підміни цінників, коли покупці намагаються заощадити, видаючи дорожчий товар за дешевий.

Підприємці можуть розвинути напрацювання торгових мереж та запропонувати вдосконалення та здешевлення технології. Крім того, розробка програмного забезпечення та програм штучного інтелекту для аналітики черг – перспективний напрямок сфер ПЗ та ІТ.

Віртуальні шоуруми
Віртуальні виставкові зали стали відмінним вирішенням проблеми демонстрації товарів великої кількості людей. Вони допомагають провести презентацію продукції та забезпечують можливість оформлення замовлення. Подібні рішення розміщуються онлайн та доступні широкому колу користувачів.

   *** ЦІКАВО! Віртуальний шоурум запустила компанія YKK, яка займається виробництвом блискавок та фурнітури для одягу. Онлайн-рум поділено на шість умовних поверхів. У першому розташовується каталог продукції, список популярних товарів, інших поверхах представлені окремі групи товарів. Також на «поверхах» діють віртуальні переговорні американські та європейські клієнти. Ще один «поверх» присвячується регіональним пропозиціям YKK.

Малий та середній бізнес можуть запропонувати розробку віртуальних шоурумів. Ці проекти вимагатимуть хороших навичок веб-дизайну та роботи з великою кількістю даних.

Каси самообслуговування
Для збільшення швидкості обслуговування ретейлер віддали частину операцій з обробки товарів самим покупцям. Наприклад, оформлення та оплата товару може проводитись без участі касира.

   *** ЦІКАВО! Мережі "Магніт" та "П'ятірочка" в порядку експерименту почали застосовувати каси самообслуговування ще кілька років тому. Зараз касові термінали можна побачити у багатьох магазинах цих мереж, а також у "Перехресті" та інших гастрономах. Прогрес йде вперед, і, можливо, у майбутньому кас із касирами взагалі не залишиться, у всіх магазинах буде встановлено каси самообслуговування.

Так звані каси-трансформери – проміжний етап цієї еволюції. Вони мають два екрани з операційними кнопками: один для касира, другий — з боку покупця, тож користуватися ним можна, навіть коли касир відсутній.

Ретейлери досі перебувають у пошуку оптимальних кас самообслуговування. Підприємці можуть допомогти їм у створенні необхідних моделей кас, їх постачанні, ремонті та обслуговуванні.

Віртуальні примірювальні
Приклад одягу — одна з найбільш стресових ситуацій у магазині. Покупці можуть піти, не купивши товар, тільки тому, що у них у процесі приміряння десятка невдалих моделей зіпсувався настрій.
Для реалізації цієї бізнес-ідеї у торгівлі знадобиться програмне забезпечення для віртуальної примірки одягу та взуття, віртуального підбору косметики. Також потрібні послуги 3D-дизайнерів, які перенесуть реальні товари у віртуальне середовище. Для пристроїв — наприклад, стійок з екранами, на яких працює віртуальна примірка (може бути, вони будуть схожі на стійки з віртуальними турами музеями, а може бути зовсім іншими), знадобляться розробка, дистрибуція, ремонт і обслуговування.

Автономні магазини
Однією з головних статей витрат у ретейлерів фонд оплати праці. Для скорочення кількості касирів вже впроваджуються каси самообслуговування. Однак у майбутньому від цієї професії можна буде відмовитись повністю за рахунок автономних магазинів.

   *** ЦІКАВО! Тестування автономного магазину вже розпочали AiFi з Verizon. На гонці Indianapolis 500 вони представили невеликий автономний магазин, який використовує 5G та технологію комп'ютерного зору для підрахунку покупок та їх вартості. Покупець приходить до магазину, сканує спеціальний додаток Indy Express Shop, набирає товари для покупки до кошика та підходить до каси самообслуговування. У цей час камери та датчики за допомогою комп'ютерного зору визначають вибрані товари та калькулюють їхню вартість. Після оплати чек надсилається в мобільний додаток або на електронну пошту клієнта.

Бізнес-ідея створення невеликих автономних магазинів у спальних районах досить перспективна, тому що вже зараз більшість покупців вважають за краще купувати товари в торгових точках формату «біля дому». Необхідно забезпечити розробку програмного забезпечення, яке дозволить безпомилково визначати товари та їх ціни, а також створити не дуже дорогі датчики та камери з гарною роздільною здатністю.

P/S: Пропонуємо переглянути відео тренінг Активні продажі, а також, відео корпоративий тренінг з продажу, детальніше.
Пропонуємо також статті - Зміни до земельного законодавства під час воєнного стану та питання контролю, Де знайти бізнес-ідеї в ритейлі, а також, Ключові зміни в земельних відносинах під час воєнного стану в Україні.