Інвестиції в агробізнес в Україні: юридичні аспекти
Після відкриття ринку землі, фізичні особи громадяни України можуть купити земельну ділянку сільськогосподарського призначення (пай) не більше 100 га «в одні руки». Для юридичних осіб ринок землі почне працювати з цого року, для іноземців після проведення референдуму.
Найпоширеніші способи інвестування в агробізнес:
Купівля з метою перепродажу. Передбачити прибуток у разі складно. Міністр агрополітики Роман Лещенко прогнозує щорічне зростання вартості паїв у середньому на 8-11%. Також є кілька «лайфхаків»: велику земельну ділянку можна розділити на кілька менших ділянок, що також впливає на подальше зростання ціни у разі перепродажу.
Купівля з метою оренди. Орендні відносини наразі чітко врегульовані законодавством, а прибуток від здачі в оренду агрохолдінгам сягає 4-13% від нормативно-грошової оцінки ділянки.
Купівля з метою виробництва сільськогосподарської продукції. Для такого виду діяльності необхідно мати як спеціалізовану техніку, і персонал. Однак цей вид інвестування — найприбутковіший.
Маючи нагоду, пропонуємо, відео тренінги з логістики для аграрних компаній, а також, відео тренінги складська логістика в Україні, нові технології та можливості.
На що звернути увагу на купівлю земельної ділянки?
Юридична чистота документів. Ділянку можна перевірити за кадастровим номером на Публічній кадастровій карті та у реєстрі прав на нерухоме майно. Насамперед земельна ділянка не повинна мати обтяжень, бути під заставою чи арештом, бути предметом судових спорів. У реєстрі має бути зазначений власник земельної ділянки. Бажано, щоб по ділянці не було укладено чинних договорів оренди землі.
Характеристики ділянки. При покупці ділянки необхідно враховувати його місцезнаходження, площу, наявність можливості під'їзду до земельної ділянки та систем зрошення. Важливими факторами є також кліматичні умови, ландшафт, форма ділянки, склад і характеристики ґрунту.
Вартість ділянки. Звичайно, ціну на ділянку встановлює продавець на власний розсуд. Водночас, згідно із законодавством, ціна земельної ділянки не може бути нижчою за її нормативно-грошову оцінку. Розмір податків у разі визначається з допомогою експертної оцінки.
Документи на земельну ділянку. Забудовник має надати документи, що підтверджують право власності на земельну ділянку чи договір оренди земельної ділянки. Також, перевірити земельну ділянку можна самостійно на сайтах Публічна кадастрова карта та онлайн будинок юстиції - коментує Ярослав Степченков, консультант, спікер, і пропонує договір купівлі-продажу нерухомості як себе захистити, раз і назавди?
Документи на дозвіл. Для того щоб вести будівельну діяльність, забудовник повинен отримати низку дозвільних документів, серед яких: право на початок виконання будівельних робіт, ліцензія на провадження господарської діяльності з будівництва об'єктів за відповідним класом наслідків, технічні умови на водопостачання, водовідведення, газопостачання, електроенергію тощо. д.
Відкриті реєстри. Через відкриті реєстри (наприклад, OpenDataUA) можна отримати інформацію про підприємство, наявність судових справ, податковий борг, а також фінансову звітність.
P/S: для вас буде корисно знати, про як оформити пай: що робити з окупованою землею, та - як розраховується орендна плата за землю? По темі, як під час війни взяти в оренду землю сільгосппризначення? А також, як розрахувати орендну плату за пай? І звіснож, як вирішити земельні спори у судовому порядку в Україні.