По всем вопросам обращаться
info@nbc.ua
(044) 233-46-69

Комерційна нерухомість України. Чи є передумови для інвестицій цього року?

Цей рік став надзвичайно важким для ринку комерційної нерухомості. Війна, та весняний локдаун завдали важкого удару по всіх галузях економіки, але особливо сильно постраждали компанії сфери послуг, які є головним орендарями комерційних приміщень в Україні. Згідно з дослідженням, світовий обсяг інвестицій у комерційну нерухомість у першому кварталі цйого року знизився на 42% порівняно з аналогічним періодом року попереднього.

Обсяг капіталовкладень в українську комерційну нерухомість у нинішньому році однозначно буде суттєво меншим, ніж у 2019 році. відрізняються. Все-таки, незважаючи на епідемію і кризу, що вирують на планеті, в 2021 році інвестори, як і раніше, будуть активно вкладати гроші в комерційну нерухомість, адже жоден інший актив не дає можливості отримання довгострокового пасивного доходу за мінімальної участі в управлінні вкладеннями. InVenture вивчив ситуацію в основних сегментах ринку комерційної нерухомості України.
Офісна нерухомість

В Україні на 1000 осіб припадає 649 кв. м офісних приміщень. Для порівняння у Бухаресті на 1000 жителів припадає 1540 кв. м, Варшаві 3130 кв. м, а у Берліні 5228 кв. м. Таким чином, сегмент офісної нерухомості має серйозний потенціал для розвитку. До початку карантину попит на офісні площі перевищував пропозицію, основними орендарями офісів виступали ІТ-компанії та іноземні інвестори. Тому ринок офісної нерухомості вступив у період пандемії, перебуваючи у відносно непоганій формі. Зрозуміло, сегмент офісів постраждав від епідемії та локдауну, але не дуже сильно. Рівень вакантності в офісних приміщеннях класів A і B збільшився з 7% до 10%, що не так уже й багато, якщо врахувати, що з початку року в експлуатацію було введено 69 000 кв. м нових офісних площ (у перспективи в експлуатацію буде введено ще 100 000 кв. м офісних площ, що може призвести до падіння орендних ставок).

На даний момент на ринку офісної нерухомості України пропозиція перевищує попит, але ситуація зміниться у разі пожвавлення ділової активності в країні після того, як епідемія піде на спад. За даними Colliers International, у Києві зараз орендні ставки на офісні приміщення варіюються в наступному діапазоні: клас A: 20-30 $ / кв. м/місяць; клас B 20-30 $ / кв. м/місяць; клас B: 13-21 $ / кв. м/місяць; клас C: 9-13 $ / кв. м/місяць. Невелике зниження орендних ставок має місце, але в цілому ситуація на ринку залишається відносно стабільною. Крім того, незважаючи на популяризацію віддаленої роботи, компанії не збираються відмовлятися від офісних приміщень, вони просто змінюють свої вимоги до організації офісного простору.

Співвідношення попиту та пропозиції на київському ринку офісної нерухомості.
Таким чином, незважаючи на кризу, офісна нерухомість продовжує залишатися непоганим активом для вкладення грошей. Звичайно, інвестиції в офісні площі не окуплятимуться так швидко, як за старих часів, але й без доходу інвестор навряд чи залишиться.

Відмінним варіантом для вкладення коштів є чотириповерхова офісна будівля, що стоїть окремо, в Києві (бульвар Верховної Ради). Об'єкт раніше використовувався як головний офіс великого банку, а тому він задовольнить навіть найвибагливішого орендаря. Якщо ж ви хочете придбати офісні приміщення в серці столиці, зверніть увагу на офісні площі в бізнес-центрі в центральній частині Києва, або ж на офісне приміщення в бізнес-центрі, розташованому навпроти київського оперного театру. Ще один хороший варіант для інвестування – офісні площі у бізнес-центрі КОМОД (ст. м. Лівобережна).

Торгова нерухомість
На думку деяких експертів, ринок торгової нерухомості мав обрушитися внаслідок запровадження весняного карантину. Однак обвалу не сталося. Під час карантину купівельний попит різко впав, але потім він також швидко відновився. За словами Олександра Носаченка, керуючого директора Colliers International в Україні, рітейл може демонструвати як драматичне падіння, так і стрімкий зліт, який залежить не лише від купівельної спроможності, а й від споживчих настроїв. Тому однозначно не варто вважати, що торгові приміщення є неліквідним активом. Втім, поспішно вкладати гроші в торговельну нерухомість також не потрібно, сьогодні інвестор має бути обережним як ніколи.

Нині у Києві на 1000 мешканців припадає лише 535 кв. м торгових площ. За цим показником українська столиця поступається майже всім східноєвропейським столицям. Проте зараз на різних стадіях будівництва знаходяться 12 ТРЦ. Після введення в експлуатацію цих об'єктів на 1000 киян буде вже 801 кв. м торговельних приміщень. Пандемія може призупинити, уповільнити процес будівництва нових ТРЦ, але так чи інакше їх буде добудовано та введено в експлуатацію, що може призвести до перенасичення ринку торгової нерухомості Києва.

Рівень вакантності у київських ТЦ у першому півріччі 2020 року склав 10,7%, але на цей показник вплинуло відкриття ТРЦ Blockbuster Mall. Загалом, за інформацією Colliers International, у київських ТЦ (особливо великих) немає масового відтоку орендарів. Більше того, після зняття карантинних обмежень в Україні відсоток продажів (період на період) вищий, ніж у більшості європейських країн. Проте орендні ставки у торгових центрах все одно просіли. За даними CBRE, орендна ставка у найкращих ТРЦ у першому півріччі прошлого року, становила 80-110 $ / кв. м/місяць, наприкінці ж попереднйого року вона сягала 90-120$ /кв. м/місяць. Радомір Цуркан, керуючий партнер CBRE Ukraine, очікує, що інвестиційна активність у сфері торгової нерухомості відновиться у 2021 році. Таким чином можна констатувати, що торговельна нерухомість не втратила своєї інвестиційної привабливості, незважаючи на карантин.

Крім площ у торгових центрах вигідним вкладенням є торговельні приміщення у зонах з високою прохідністю, біля метро та у переходах. Ставка оренди тут хоч і нижча, ніж у ТРЦ, але велика людинопотік гарантує гарний попит з боку орендарів. Варто звернути увагу на торгові площі біля метро "Дорогожичі", прибутковість яких сягає 12-13% річних, та підземний торговий центр «Квадрат» на бульварі Дружби Народів у Києві. Об'єкт заповнений орендарями і має високий пішохідний трафік.

P/S: Пропонуємо статті наших коллег:
 Корисна Дієта мами що годує, а її потрібно знати.
 І звісно, Раціональне харчування при вагітності, від лікаря дієтолога.
Також поради нашого сайту
*** Як працювати з інвесторами на ваших умовах?
***  Останні зміни законодавства України у сфері будівництва, і не тільки.