Як взяти землю сільгосппризначення в оренду під час війни
Земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної чи комунальної власності можна буде передавати в оренду за спрощеною процедурою.
Про це у Фейсбук-групі "Земельний фонд України" повідомила Старожукова Інна Альбертівна юрист, адвокат.
Щоб взяти в оренду такі ділянки потрібно подати заяву до органів місцевого самоврядування (якщо земля комунальна) або до територіальних органів Держгеокадастру (якщо земля державна).
Умови оренди земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва такі:
• строк оренди не може перевищувати рік,
• розмір орендної плати — не більше 8 % нормативної грошової оцінки земельних ділянок (у середньому по країні оцінка становить 27,5 тис. грн за гектар);
• заборонено змінювати склад угідь, передавати ділянки в суборенду, змінювати цільове призначення ділянки, будувати тощо.
Договори оренди землі укладаються лише в електронній формі з використанням кваліфікованого е-підпису та без проведення земельних торгів. Однорічний договір оренди землі не можна буде поновлювати.
Орендар земельної ділянки не має права на:
• компенсацію власних витрат щодо поліпшення якостей землі (наприклад, удобрення);
• висадку на земельній ділянці багаторічних насаджень (дерев, кущів);
• переважне право на купівлю орендованої земельної ділянки при продажу;
• використання корисних копалин, торфу, лісу, водних об’єктів, а також інших корисних властивостей землі.
Такі договори оренди укладають лише в електронній формі.
Дізнайтеть про Тренінги курси навчання з логістики, а також, онлайн тренінг складська логістика. Логістичні рішення у сфері складування.
Як набути права оренди на земельних торгах?
1. Закон України «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів» від 18.02.2016 № 1012-VIII.
2. Постанова КМУ «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними» від 07.06.2017 № 413.
В загальному алгоритм набуття права оренди на земельних торгах виглядає так:
- добір земельних ділянок та підготовка лотів для продажу (виготовлення, погодження та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, її державна реєстрація та державна реєстрація речового права на неї, отримання витягу про нормативну грошову оцінку, встановлення стартового розміру річної орендної плати);
- прийняття рішення організатором про проведення земельних торгів;
- укладення договору між організатором земельних торгів та їх виконавцем;
- опублікування оголошення про проведення земельних торгів;
- сплата учасниками реєстраційного та гарантійного внесків, подання ними документів на участь у торгах;
- проведення торгів, встановлення їх результатів, укладення договору оренди;
- оприлюднення результатів торгів.
Потенційний орендар може лише подати до органу розпорядження землею заяву про намір забудови тієї чи тієї території, однак не може спонукати такий орган включити земельну ділянку до переліку земельних ділянок та/або прав на них, які виставляють на земельні торги. А зважаючи на тривалу та часом непрозору процедуру формування такого переліку, шанси отримати в оренду бажану землю в адекватні строки незначні.
Отож, щоб отримати землю в оренду, варто моніторити оголошення на веб-сайті Держгеокадастру на предмет уже запланованих земельних аукціонів.
Цей портал дає змогу кожному отримати повну інформацію про:
- основні характеристики аукціону (організатора, виконавця, місце та час проведення);
- виставлений лот (площу, місцезнаходження, кадастровий номер, цільове призначення; нормативно-грошову оцінку, технічну документацію та навіть фото земельної ділянки);
- умови передачі в оренду (стартовий розмір річної плати за користування земельною ділянкою тощо);
- ціну продажу права оренди, яку опубліковують після завершення земельних торгів разом із відеозаписом процесу торгів.
Окрім того, на веб-сайті Держгеокадастру розміщують інформацію про включення земельних ділянок до переліку землі сільгосппризначення державної власності для продажу права на неї на земельних торгах
P/S: для вас буде корисно знати, про як оформити пай: що робити з окупованою землею, та - як розраховується орендна плата за землю? По темі, як під час війни взяти в оренду землю сільгосппризначення? А також, як розрахувати орендну плату за пай? І звіснож, як вирішити земельні спори у судовому порядку в Україні.